Kontuzje kolana są niebywale bolesne, a do tego wyjątkowo często potrafią wyłączyć z większej aktywności sportowej. Dlatego tak ważne jest, aby z miejsca iść do ortopedy i wdrożyć odpowiednie leczenie, aby szybko wrócić do pełnej formy, zwłaszcza gdy sport jest nadzwyczaj ważną dziedziną naszego życia. Poza lekarstwami – zwykle przeciwbólowymi albo przeciwzapalnymi – zasadnicza jest rehabilitacja stawu kolanowego.

Rehabilitacja po wypadku
Rehabilitację należy rozpocząć jak najwcześniej, aby nie doprowadzić do zaniku mięśni. Nawet, jeżeli lekarz musiał unieruchomić kończynę, możemy robić ćwiczenia izometryczne. Polegają na napinaniu mięśnia czworogłowego, który znajduje się tuż nad kolanem. Gdy pozbędziesz się unieruchomienia, zakres ćwiczeń, jakie można wykonywać, będzie dużo większy.

Ta aktualna wiadomość (fabrykaoptyka.pl/produkty/dla-kobiet/okulary-przeciwsloneczne-korekcyjne-damskie/) została przygotowana specjalnie dla ciebie. Poznaj ją, by odkryć zupełnie nowe fakty. Zapraszamy do nas!

Na początek dobrze jest zacząć od sukcesywnego zginania kolana, jednak nie przeforsowujmy się zbyt mocno.

Lepiej jest zwiększać swoją sprawność małymi kroczkami, nie zaś od razu skakać na głęboką wodę, w ten sposób jedynie sobie szkodząc. () Następnym ćwiczeniem może być unoszenie nogi – bez obciążenia, a potem np. z woreczkiem bądź skarpetką napełnioną piaskiem. Można ćwiczyć aż do momentu uczucia niewielkiego bólu w mięśniach. Ćwiczenia wykonuje się w seriach, najlepiej kilka razy dziennie, pamiętając o dokładności oraz nie przemęczaniu chorej nogi. Rehabilitacja stawu kolanowego to również szereg zabiegów realizowanych w klinice rehabilitacyjnej. Jednym z wyjątkowo popularnych jest krioterapia, czyli oziębianie nogi, by zlikwidować ból oraz stan zapalny. Kolejnym zabiegiem jest pole elektromagnetyczne, przykładane do chorego miejsca, co także redukuje nabrzmienie oraz odczucie bólu.

rehabilitacja

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com
Prądy interferencyjne to natomiast typ prądów – jakie zabiegi będą dla nas najlepsze? O tym postanowi lekarz, gdyż nie każdy zabieg da się zastosować, gdy na przykład mamy śruby w kolanie, potrzebne do utrzymania jego stabilności, które prawdopodobnie będziesz mieć przez całe życie. Bolesne kontuzje nóg przydarzają się nie tylko osobom uprawiającym sport, mogą przytrafić się każdemu. Jeśli i tobie przyszło się zmierzyć ze stłuczeniem, naderwaniem mięśnia lub skręceniem, na początek skonsultuj z ortopedą, a później dokładnie stosuj się do zaordynowanej przez niego rehabilitacji, by niewielka dolegliwość nie zamieniła się w poważniejszy kłopot.