Sudety to nadzwyczaj urozmaicona i czarująca kraina górska, mieszcząca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek znajduje się także na obszarze Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego występuje sporo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

więcej

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to rejon niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (1602 m n.p.m.), na wierzchołku, której mieści się schronisko a także budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Charakterystycznym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, czarujące jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o świetnych kształtach i zagadkowych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Interesującym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej sto lat temu z Sardynii i Korsyki.

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą niezwykłe labirynty, które urzekają rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Warto wiedzieć, że w Górach Stołowych występuje zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Ogromny puchacz wspaniale czuje się na skalnych urwiskach, maleńka sóweczka natomiast zamieszkuje dziuple znajdujące się w pniach drzew.

Najistotniejszą miejscowością na obszarze Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca wycieczkowiczów wspaniałym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Dużą atrakcją są też pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami oraz gotyckie i barokowe kościoły.

Dwiema najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są niewątpliwie Szklarska Poręba i Karpacz, które są fantastyczną bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie spacerów po Szklarskiej Porębie powinno się zobaczyć Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są również wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Należy też skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najznakomitszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, która powstała z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Oglądając to unikatowe dzieło dawnej sztuki nordyckiej, trzeba poznać burzliwe dzieje tego malutkiego kościoła. Trzeba zobaczyć także Miejskie Muzeum Zabawek z rekwizytami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny mieści się miasteczko Western City, które zapewne będzie wspaniałą rozrywką dla dzieci. Niedalekie Kowary mają do zaoferowania swoim gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano niegdyś promieniotwórczy materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Warto również zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach występuje również kilka uzdrowisk przyciągających masę pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z zdrowotnych, radoczynnych źródeł, pięknego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej utworzonej z drewna. Podobnie popularna jest mieszcząca się u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – uzdrowisko z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku należy odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i świętego Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Warto wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono popularną komedię „Sami Swoi”. Miłośnicy tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot dzielący zagrody sąsiadów oraz bardzo dużo innych pamiątek związanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa sugeruje, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od XII do XV w. gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Trzeba także zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość bardzo się ożywia w trakcie Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas pobytu w Złotoryi należy również zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się bajeczna panorama miasteczka.

Do Grodźca turyści przybywają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego typu imprez słynął też Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał także pierwszy w Polsce browar.

Kliknij ten odsyłacz – ta wskazówka z serwisu (http://www.primaveraspa.pl/primapark/zajecia-sportowe/) pokaże całkiem nową porcję informacji na temat, który być może wydać Ci się warty zgłębienia!

Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się tez urocza Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej mieści się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Miłośnicy górskich podróży powinni zaznajomić się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) – sprawdź w portalu.