Roztocze to region położony na pograniczu Polski i Ukrainy i charakteryzujący się wyjątkowo urozmaiconą rzeźbą terenu. Znakomicie współgrają tutaj ze sobą niestrome wzniesienia, bajeczne parowy i jary, malownicze rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród urokliwego krajobrazu wspaniale prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.

domki letniskowe do wynajęcia w Bieszczadach

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Miastem stołecznym Roztocza jest Zamość, określany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najbardziej ciekawych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najbardziej wartościowe przyrodniczo tereny występują w centralnej części rejonu. Zostały one objęte ochroną w postaci Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarodkiem Parku był zwierzyniec utworzony w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego – słynnego wielbiciela zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się też staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Niedaleko Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one znaczącą ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około osiemdziesiąt gatunków ptaków oraz wiele unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała w wyniku skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Amatorzy pięknych pejzaży powinni pójść na Bukowa Górę, skąd roztacza się fantastyczny pejzaż złożony z różnokolorowych pasów pól uprawnych.

Nadzwyczaj interesującym i pięknym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności atrakcyjne w czerwcu, kiedy odbywają się w nim rozmaitego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze mieszczące się na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie.

Czy pragniesz, poznać kolejne wiadomości? Jeśli tak, to wejdź na ten link i zobacz w artykule (https://jadenapodlasie.pl/) więcej porad. One zapewne również Cię zainteresują!

W tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku iała tutaj miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego wydarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn charakteryzuje się urokliwym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety wciąż brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i XVII-wieczna renesansowa synagoga. Należy wspomnieć,że w okolicach miasteczka zrobiono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje mnóstwo ślicznych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega śliczny szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można całkowicie poznać piękno okolicy.

Ogromną atrakcją przyrodniczą jest również rezerwat Szum, na obszarze, którego mieści się dolina potoku Szum z uroczymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji powinno się wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z XVIII w. Godny uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Mnóstwo dzieł miejscowych artystów zostało umieszczonych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Miłośnicy piwka powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z osiemnastego wieku. Entuzjaści podróży po Polsce na pewno zaciekawią się ofertą wczasów w Bieszczadach – źródło artykułu.