Otwarte granice Unii Europejskiej dały dużo możliwości ludziom, którzy poszukują zatrudnienia. Osoba poszukująca pracy fizycznej zarabia niekiedy na zachodzie nawet kilka razy więcej, niż za wykonanie tych samych czynności w Polsce. Perspektywa tak wysokiego dużych pieniędzy zachęca wiele osób pracujących fizycznie do krajów takich jak: Holandia, Niemcy, Belgia czy Szwecja. Liczba ludzi chętnych do pracy wzrasta wraz z oferowanymi zarobkami, dlatego najlepsze oferty znikają z biur zatrudnienia jako pierwsze. Z uwagi jednak na znaczny dystans, większość emigrantów zarobkowych decyduje się na wybranie pracy w państwach sąsiednich z Polską. Największą popularność mają więc Niemcy.

renault trafic

Autor: M 93
Źródło: http://www.flickr.com
Czemu akurat Niemcy?Poza samą odległością, niezwykle istotnym elementem decydującym o wyborze konkretnego państwa są koszty życia oraz transportu – przewozy – przewozy międzynarodowe Świdnica do Niemiec Lubin. Kraje skandynawskie mogą się wydawać świetnym wyborem, gdyż firmy niekiedy oferują tam zatrudnionym na stanowiskach fizycznych nawet kilkanaście euro za godzinę pracy. Haczykiem są jednak koszty utrzymania – nawet kilka razy większe niż w pozostałych państwach Unii. Planowane oszczędności stoją więc pod wielkim znakiem zapytania. Niemcy oferują stosunkowo niskie koszty utrzymania, co pozwala na oszczędzanie zarobionych środków. Obcokrajowcy w większości przypadków przeznaczają zaoszczędzone pieniądze na remont mieszkania w Polsce czy pomoc pozostałej w Polsce rodziny.

Emigracja – jak zacząćNajkorzystniej jest zacząć szukać pracy jeszcze przed podróżą do danego państwa. Oferty można znaleźć w biurach pracy, które posiadają swoje filie w większych miastach. Biuro pracy jest niezwykle przydatne dla emigranta, który wyjeżdża pierwszy raz. Tego rodzaju biura oprócz zapewnienia miejsca zamieszkania w hotelu pracowniczym, mogą oferować też przewozy do Niemiec dolnośląskie, Holandii i innych krajów, oferują ubezpieczenie zdrowotne i pomoc prawną.
Wyświetl większą mapę

Takie usługi niestety kosztują, a nocowanie w hotelu pracowniczym wiąże się niekiedy z brakiem komfortu. Jest to jednak znacznie bezpieczniejsze, niż wyjazd w obce miejsce bez gwarancji mieszkania i pracy. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić reputację danego biura pracy, może się bowiem okazać, że potencjalny zatrudniający jest nieuczciwy.