Kazimierz Dolny (albo Kazimierz nad Wisłą) jest nawet starszy od nadmienionego króla i wcale nie od niego miano miasta (osadę założył tu już w XII w. małopolski książę Kazimierz Sprawiedliwy i to jego określenie otrzymała). Kazimierz nad Wisłą natomiast dużo królowi zawdzięcza m.in. przymiotnik „Dolny”, wyróżniający go od Kazimierza pod Krakowem (obecnie dzielnicy miasta), prawa miejskie i kamienny gród na wzgórzu pięknie wpasowujący się w pobliski krajobraz. Sędziwe zabytki i zielone wzgórza są znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego.

kazimierz dolny

Autor: Marek i Ewa Wojciechowscy
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromną atrakcją Kazimierza Dolnego jest renesansowy rynek. Jest właściwie nieduży, jednakże mieści się w nim sama istota tego miasteczka. Otaczające go z trzech stron kamieniczki wzniesiono w XVI i XVII w. Ten czas to złociste lata Kazimierza Dolnego, który umiejscowiony na szlaku kupieckim, wzbogacił się na handlu zbożem.

Zainteresował Cię wpis treść?! To przejdź do oferty sri lanka last minute, by zapoznać się z dodatkowymi info na omawiany temat, które dla Ciebie opublikowaliśmy.

Potykający się o kocie łby turyści patrzą z szacunkiem na pełne przepychu domy znanych rodów upiększane motywami z współgrającymi wówczas regułom manieryzmu.

Od północnego wschodu rynek Kazimierza nad Wisłą ogradza kościół farny św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Budowla z późnego renesansu kryje w środku autentyczny skarb, jedne z najstarszych organów w Polsce, na dodatek bezustannie użytkowane. W centrum rynku unosi się już nie tak stara, jednakowoż tak samo malownicza studnia z czarnym, drewnianym szpicem, wg turystów to najlepsze miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Kazimierza Dolnego. Szczególnie że przy odpowiednim kadrowaniu uchwyci się również zamek na wzgórzu, do jakiego też koniecznie powinno się się pójść.

Wzniesienie u którego podnóża spoczywa miasteczko nazywane jest również Krzyżową Górą. Trzy nawiązujące do Golgoty krucyfiksy ustawiono w 1708 roku. Miały one upamiętniać liczne ofiary epidemii morowej, jaka przeszła na owych terytoriach. Pochyłości i grzbiet Góry Trzech Krzyży porasta ochraniana prawnie, nadzwyczajna roślinność wśród jakiej mamy możliwość znaleźć wisienkę karłowatą, omany i ostnice. Mimo, że stoki porastają wiązy, grabiny i leszczyna, z góry jest widoczny cały Kazimierz Dolny . Muzeum Sztuki Złotniczej stanowi pojedyncza jednostka tego typu w kraju. W szczególności kolekcjonuje produkty minionego i nowoczesnego złotnictwa, ze specjalnym uwzględnieniem złotników lokalnych i w Polsce działających.

Ekscytuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to ponadto zobacz link na witrynie (https://www.coraltravel.pl/), która również publikuje takiego rodzaju posty. To z pewnością da Ci do myślenia.

Promuje także nowoczesną twórczość złotniczą, urządzając prezentacje czasowe prezentujące wyroby otoczeń twórczych i twórców indywidualnych. Okazy odnajdujące się w Muzeum to srebra lokalne prezentujące złotnictwo przeróżnych ośrodków od gotyku po współczesność a także zestaw sreber wyznających ważniejsze środowiska europejskie.