Każdy z nas przywozi z urlopu inne pamiątki. Jedni z nas przywożą magnesy na lodówkę, inni kubki, a wielu interesuje się miejscowymi trunkami. Jeśli i ty jesteś entuzjastą alkoholi oraz uwielbiasz zwiedzać polskie zakątki, musisz sprawdzić czy posmakuje ci litworówka. Jest to najpopularniejszy przysmak podhalański.

alkohol

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Litworówka, tradycyjna góralska nalewka, zrobiona jest na bazie staropolskich tatrzańskich receptur przepisów z liścia arcydzięgla litworu (strona www). To roślina bardzo rzadka, ale spotykana w Tatrach.

Nie czekaj! Jeśli zaintrygowały Cię umieszczone tutaj wiadomości, to czytaj informacje (http://www.hotelarkonpark.pl/pakiety), który przygotowaliśmy dla Ciebie w tym linku. Tam wyszukasz sporo informacji.

Uważana jest za swego rodzaju afrodyzjak, a do tego ma dużo wartościowych właściwości leczniczych, co jest dużą zaletą niniejszego alkoholu. O jaki walorach mowa?

Przede wszystkim kontroluje pracę układu pokarmowego, a na dolegliwości z nim związane cierpi coraz więcej osób. Przyczynia się do tego niewątpliwie szybki tryb życia, nerwy i konsumowanie tego, co wpadnie nam w ręce. Przy pomocy litworówki – pitej naturalnie co pewien czas – można poradzić sobie z tą przykrą przypadłością. Poza tym litworówka ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Będzie też pożyteczna, jeżeli nieraz borykamy się z migreną bądź jesteśmy nerwowi. Dodatkowo wzmacnia układ krwionośny i pracę nerek, a także może radzić sobie z bólem. Smak naturalnej litworówki cechuje się korzennym aromatem oraz charakterystyczną goryczką z domieszką ziół. Zazwyczaj wzbogacana jest ona smakiem pysznego miodu, który dodaje jej słodkości, jednak wtedy traci swój

nalewka

Autor: cyclonebill
Źródło: http://www.flickr.com

prawdziwy, zielony kolor.

Litworówkę można zakupić nie tylko na Podhalu. Znajdziemy ją w sklepach z napojami alkoholowymi albo w internecie. W sprzedaży są różne pojemności butelek, już do stu ml. Zawartość alkoholu waha się w granicach 36-38%. Co istotne, litworówkę można kupić w różnorakich odmianach, m.in. znakomitą litworówkę z kwiatem czarnego bzu, pomagającego w chorobach.

Cenne właściwości lecznicze oraz wyjątkowy smak sprawiają, iż litworówka to napój alkoholowy, którego niewątpliwie trzeba spróbować. Na początku zakupmy małą karafkę, by przekonać się czy to rzeczywiście nasze smaki. Warto jest wypróbować różne rodzaje litworówki oraz znaleźć swój ulubiony specjał, tym bardziej, iż to najważniejszy alkohol, jaki pretenduje do miana faworyta wśród podhalańskich rarytasów.

Źródło artykułu: