Zakopane nazywane przez wielu „zimową stolicą Polski”, jest miastem powiatowym w województwie małopolskim. Jest to druga co do liczby mieszkańców, (zaraz po Nowym Targu) miejscowość na Podhalu. Miasto ma około dwadzieścia osiem tysięcy mieszkańców, i jest najogromniejszym ośrodkiem turystycznym w naszych górach.

Zakopane umiejscowione jest u podnóża Tatr, blisko granicy ze Słowacją. To najwyżej umiejscowiony zurbanizowany obszar naszego kraju. Na północy miejscowości znajduje się Gubałówka, natomiast na południu nad miejscowością góruje Giewont. Najwyższym punktem jest szczyt Świnicy, ma 2 301 m nad poziomem morza. Zakopane (tu) pociąga mnóstwem atrakcji krajoznawczych.

Kuchnia, BB Magnolia Apartments

Autor: BB Magnolia Apartments
Źródło: BB Magnolia Apartments

Duża ilość osób jako główny punkt w swojej trasie zwiedzania miasta wskazuje skocznię Wielką Krokiew. Niemal nierealne jest by być w Zakopanem i nie zobaczyć legendarnej ulicy Krupówki, która jest jednym z najpopularniejszych deptaków w naszym kraju. Niezwykle atrakcyjne są również atrakcje mające związek z kolejkami linowymi na Kasprowy Wierch jak też Gubałówkę. Najbardziej znanym krajowym szczytem górskim jest Giewont. Prowadzi na niego prosta trasa z Kasprowego Wierchu, przeto jest nader ochoczo zwiedzany przez podróżników i w sezonie letnim czasem wypada stać w kolejce by dostać się na szczyt. Od strony Zakopane góra (polecamy buty wyprawowe) przywodzi na myśl spoczywającego na grzbiecie ze skrzyżowanymi rękoma rycerza. Wedle legendy jeśli Polska będzie w niebezpieczeństwie gigantyczny kamienny rycerz wstanie.

Możemy wybrać się na przechadzkę nad Morskie Oko, po Tatrzańskim Parku Narodowym, w zimie przyuczyć się jazdy na nartach i wykorzystać wiele dostępnych tras zjazdowych. W Zakopanem znajduje się kilka wartych uwagi obiektów kulturowych: Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, Muzeum Władysława Hasiora, Muzeum Męczeństwa jak też Miejska galeria Sztuki. Liczebność urlopowiczów zwiedzających miasto ocenia się na 2 – 3 mln osób na rok. Jak przygotować się do wyjazdu? Wystarczy wbić w wyszukiwarkę.
Autor