Gdańsk to miasto o wyjątkowo bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających urlop nad morzem Bałtyckim. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niezwykle bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

dom nad morzem

Autor: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska powinno się przeznaczyć chociaż parę dni.

Jeśli masz za zadanie zgłębić taki temat bardziej i chcesz zbadać zagadnienie pod innym kątem, to więcej znajdziesz w ofercie (http://www.legalnomads.pl/artykuly/tombstone-strzelanka-niespodzianka/) artykułu, który przeczytasz tutaj.

Tylko wówczas jesteśmy w stanie w całości poznać jego piękno i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swoją wędrówkę po mieście należy rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Pośród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wyróżnić powinno się ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Należy podkreślić, że w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Wyjątkowo śliczna jest też ul. Mariacka, przy której są liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo powinno się odwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest wyjątkowo wartościowe, a wyjątkową uwagę warto zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego trzeba się wybrać planując wczasy 2014.

Do najbardziej atrakcyjnych gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych.

Podobny fascynujący post przedstawiany jest tutaj, więc odwiedź stronę i upewnij się, jakie informacje tam znajdziesz. One też Cię zaciekawią!

W trakcie Jarmarku niezliczeni kramarze wystawiają swoje produkty, odbywają się nadzwyczaj ciekawe imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Niesłychanie znaczącym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie podczas ataku wojsk niemieckich we wrześniu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej słynnych symboli polskiego oporu.

Pośród ogromnej ilości gdańskich muzeów zapewne warto zobaczyć wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób przedstawia wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

Podczas zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest również wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, urokliwy Park Oliwski oraz cudnie położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Łebie można wyszukać w serwisie lub klikając na poniższe linki:
– pokoje gościnne Gdańsk
– niedrogie noclegi Trójmiasto
– wakacje nad morzem

*