Gdańsk to miasto o wyjątkowo bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających urlop nad morzem Bałtyckim. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niezwykle bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

dom nad morzem

Autor: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska powinno się przeznaczyć chociaż parę dni. Tylko wówczas jesteśmy w stanie w całości poznać jego piękno i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swoją wędrówkę po mieście należy rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Pośród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wyróżnić powinno się ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Zatem zachęcamy Cię – wejdź na nową witrynę i dokonaj oceny (https://www.hotelaqua.pl/dzieci/dla-dzieci) naszych opisów. W razie pewnych wątpliwości – zwróć się do nas!

Należy podkreślić, że w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Wyjątkowo śliczna jest też ul. Mariacka, przy której są liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo powinno się odwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest wyjątkowo wartościowe, a wyjątkową uwagę warto zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego trzeba się wybrać planując wczasy 2014.

Do najbardziej atrakcyjnych gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni kramarze wystawiają swoje produkty, odbywają się nadzwyczaj ciekawe imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Niesłychanie znaczącym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie podczas ataku wojsk niemieckich we wrześniu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej słynnych symboli polskiego oporu.

Pośród ogromnej ilości gdańskich muzeów zapewne warto zobaczyć wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób przedstawia wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

Podczas zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest również wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, urokliwy Park Oliwski oraz cudnie położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Łebie można wyszukać w serwisie lub klikając na poniższe linki:
– pokoje gościnne Gdańsk
– niedrogie noclegi Trójmiasto
– wakacje nad morzem