Gdy 110 lat temu genialni Wilbur i Orville Wright zrealizowali swój słynny lot, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że rozpoczyna się nowa epoka w historii ludzkości. Oto ludzka istotna wzbiła się w niebo, realizując ogromne marzenia tysięcy. Potem postęp techniki rozwijał się prężnie – w trakcie pierwszej wojny światowej samoloty zostały po raz pierwszy sprzętem do zabijania.

autostrada

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W następnych latach maszyna do lotu była nieustannie udoskonalana, kolejne modele biły głośne rekordy.

Zaciekawiły Cię stworzone przez nas posty? Zatem z przyjemnością pragniemy przekazać Ci, że oczekuje na Ciebie kolejny ciekawy artykuł (http://www.sushibistro.pl/pl/menu/rolki/) pod tym linkiem.

W okresie powojennym opracowano technologię odrzutową, która zastąpiła benzynę w maszynach. pół stulecia po pierwszym locie człowiek wylądował na Księżycu.

Współcześnie lot to generalnie najlepszy środek podróży. Poza tym nic nie może osiągnąć prędkości, z jaką leci samolot. Z tej przyczyny miliony ludzi na całym świecie wybierają podróż samolotem. Na pewno każdy z was oglądał kiedyś w TV straszliwe materiały filmowe z miejsc katastrof lotniczych.

Niebo pocięte samolotami

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Wszyscy rodacy byli wstrząśnięci, gdy w 2010 runął na ziemię samolot z prawie setką znanych osobistości z krajowej polityki. Takie widoki mogą dawać obawę, że lot jest czymś ryzykownym. A to błąd – według wielu statystyk samolot jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania.

To fakt, że jak samolot spada, to mało kto ma szansę uratowania się, ale takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko. To nie lot jest największym zagrożeniem, lecz samochód. Na naszych trasach rok w rok giną setki zmotoryzowanych, a katastrofy lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko.

Poza tym technika poszła tak do przodu, że dziś jest silnie bezpieczny. Generalnie wydaje się, że najbardziej samolotu obawiają się ludzie, którzy lecą pierwszy raz. Po pionierskim przelocie strach najczęściej mija – tak zresztą pewnie mieli odważni bracia Wright, którzy sto dziesięć lat temu skonstruowali maszynę zmieniającą świat. Na dobre!