Mimo faktu, że Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swojej dzisiejszej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli przypuszczalnie, że będzie ona zalewana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Dziś położenie jest perfekcyjne – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, albowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

kwatery ustka

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość rekreacyjna i uzdrowiskowa. Do najbardziej wartościowych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego wybudowania zużyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego po części zasypane mury możemy oglądać do teraz.

Jeśli zaciekawił Cię zaprezentowany temat, odwiedź szczegółowy tekst (https://klubtanca.pl/bachata-taniec/), gdzie odnajdziesz obszerne info. Poszerz swoją wiedzę.

Atrakcyjne są także stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Należy też zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które uchowały się w okolicznych wsiach. Interesujący będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można zobaczyć ponad sto gatunków ptaków z całego świata (łącznie około dwa tysiące sztuk).Naterenie ogrodu znajduje się parę półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto też zajrzeć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z tysiąc dziewięćset szóstego roku Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie wyprawiane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Wśród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wyróżnić należy: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas przechadzki po wydmach Słowińskiego P.N.

Jeżeli ten tekst jest dla Ciebie godny uwagi, to kliknij ten link! Znajdujące się tam materiały także Cię zaciekawią – to niezwykle użyteczne informacje!

często można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok morza i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają ciągły wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się nieprzerwany ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w., który wznosił się niegdyś w Starej Łebie i jest obecnie najstarszym zabytkiem miasta. Warto podkreślić, iż tutejszy obszar wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Położone na terenie Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior porośnięte roślinnością szuwarową są idealnym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Wśród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który świetnie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Ażeby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, warto udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się niesamowita panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne rewelacyjne atrakcje przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Całkowitą ofertę na wakacje dwa tysiące piętnaście w Łebie można wyszukać w serwisie bądź klikając na poniższe linki:- Łeba domki- hotele Łeba