Pieniny to wspaniały masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad pięciuset kilometrów na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, zatem wziąć ten teren pod uwagę organizując odpoczynek w górach!

domki szczawnica

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najcudowniejszych zakątków w Polsce. Malowniczo kręta rzeka wcięła się głęboko w skały tworząc przełom, którego widok zapiera dech w piersiach. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka tworzy siedem zakrętów, osiągając w ten sposób dziewięć kilometrów długości. Ściany skalne wznoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do 500 m..

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od pierwszego kwietnia do 31 października, od ponad stu sześćdziesięciu pięciu lat. Tratwy wypływają z przystani flisackiej w Kątach, ażeby odbyć piętnasto-kilometrową wyprawę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem albo trasą widokową wiodącą po polskiej stronie Pienin. Interesującym fragmentem pejzażu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało w skutek budowy zapory na Dunajcu. Początkowo przedsięwzięcie wzbudzało dużo kontrowersji, aczkolwiek z czasem jezioro wraz z śliczną okolicą stało się jednym z najbardziej urokliwych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Oprócz wspomnianego cudownego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej różnorodności rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również pożyteczne rośliny i zwierzęta. Rosną tu m.in. endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku górują lasy bukowo – jodłowe, a nagie skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Czarującym elementem krajobrazu są też ukwiecone górskie łąki, używane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Doskonale się tu czują rozmaitego rodzaju owady i motyle (ok. 1600 gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Kompletną ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Wśród ssaków dominują przede wszystkim gryzonie i 17 gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy głównie Trzy Korony (982 m n.p.m.). Należy też wspiąć się na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak określany Sokolą Percią i Czertezik (774 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą trzysta metrów niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano również liczne tarasy ze cudowną panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje również wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie zbudowanego w IV w.

Fascynuje Cię ten tekst? Jeśli tak, to odwiedź źródło (www.coraltravel.pl/wakacje/Zjednoczone%20Emiraty%20Arabskie/) a znajdziesz tam ciekawe informacje, które na długo zapadną Ci w pamięć.

Warto również zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i proponują właściwie wyposażoną bazę zabiegową.

Wśród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają również zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niesamowicie cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Warto wybrać się również na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się wspaniały, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***Pełną ofertę na wakacje 2015 w Pieninach można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:- noclegi pieniny- tanie kwatery w górach- schroniska w górach- pokoje gościnne w górach