Kąty Rybackie to niewielka, nadmorska wieś rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Region ten znajduje się w propozycjach wakacyjnych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do najogromniejszych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysokie urwisko w jednej z zatok, a także latarnia morska.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Latarnia Morska zlokalizowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia funkcjonuje od grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego szóstego roku i sięga wysokości 45 m. Obiekt jest uprzystępniony do zobaczenia, w związku, z czym z jego tarasu widokowego ma się okazję do oglądania niesamowitej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przystającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do rejestru zabytków. W trakcie wczasów w Kątach Rybackicj trzeba wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczącego się w willi z lat trzydziestych dwudziestego wieku, przy alei Bursztynowej. Tutejsza wystawa prezentuje specyfikę pracy rybaków a także elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają także usytuowane na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od miejscowych rybaków. W muzeum, poza wystawy stałej, organizowane są też ekspozycje czasowe o rozmaitej problematyce, między innymi historia mody i zwyczajów plażowych, rybactwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, ryby akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele przedstawiające atrakcje gminy. W Katach Rybackich mieści się również stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tak zwana ciuchcia Retro, pokonująca drogę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to tylko 22% ze wszystkich linii poprzedniej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała istotne znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i XIX wieku z eleganckimi bramami wjazdowymi, mieszczące się w starszej części wsi.

Zasadniczą atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona znakomicie przygotowana dla wczasowiczów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. Podczas odpoczynku na plaży można obserwować również pracę rybaków, którzy korzystają z miejscowej przystani morskiej. Jest to także niepowtarzalna szansa do zakupienia dopiero co wyłowionych ryb.

Czy czujesz ochotę przeczytać na kolejnej witrynie nasz najnowszy tekst? Myślimy, że tak. W takim razie zapraszamy do zalogowania się.

Słynnym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się niemalże symbolem miasta i ciągłym obiektem zainteresowania turystów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa popularne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski imienia dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną w postaci faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najbardziej cennych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem niegłębokiego, lagunowego jeziora, siedliska rzadkich gatunków roślin szczególnie słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą liczbą „wysp” zrobionych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można spotkać m.in. następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i bardzo dużo innych.

Do najciekawszych imprez odbywających się w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów „Baltic Cup”, Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Pełną propozycję na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:
– pokoje gościnne Kąty Rybackie (szczególy)
– odpoczynek Kąty Rybackie
– Niechorze hotele