Dużo ludzi tego nie wiea, ale oczy lubią patrzeć daleko, bo wtedy odpoczywają. Tymczasem spędzając czas przed laptopem bez przerwy wpatrujemy się na znajdujący się blisko monitor. Towarzyszące temu napięcie mięśni sprawia, że oczy są obciążone oraz zmęczone. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran powoduje też, że rzadziej mrugamy.

narzędzia okulistyczne

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
A taki stan, w połączeniu z klimatyzacją, niestety prowadzi do przesuszenie spojówek.

Dochodzisz do przekonania, że warto by było powiększyć swoją wiedzę na opisywany tu problem? Kliknij zatem na ten link oraz przeczytaj więcej pomocnych wskazówek (http://www.medimix.pl/artykuly-medyczne).

Wtedy możemy mieć uczucie, jakby pod naszymi powiekami utknęły ziarna piachu. Obraz się wtedy rozmywa, oczy są zaczerwienione, łzawią, pieką i są nadwrażliwe na światło. W jaki sposób więc możemy rozwiązać ten problem? Najlepiej ustawić ekran monitora w odległości około 50 cm od oczu. Ekran powinien stać na przeciwko naszej twarzy i tak, żeby jego górna krawędź była nieco poniżej linii wzroku.

Nie może odbijać się w nim światło. Postawmy lampkę na biurku w ten sposób, żeby promienie padały na klawiaturę komputera i dokumenty. Pamiętać należy, aby często mrugać. Jeśli czujemy, iż oczy są przesuszone, używajmy wtedy odpowiednich kropli, tzw. sztucznych łez (do kupienia w aptece bez recepty). Co godzinę róbmy przerwę w pracy (poznaj ofertę). Odrywajmy wtedy wzrok od ekranu i patrzmy za okno, poruszajmy rzęsami. Warto także „rysować” wzrokiem ósemki, na zmianę mocno zaciśnijmy powieki i szeroko je otwierajmy. Nawilżajmy także powietrze w pomieszczeniach (na przykład klasyczna wilgotność to 40-60%).

Jeżeli nie będziemy o takich rzeczach pamiętać to niedługo może być tak, iż będziemy mieć duży problem. Całe szczęście i na to istnieje sposób. To femtolasik. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie metoda naprawiania wad wzroku na świecie. Zalecana jest szczególnie dla pacjentów, którzy wymagają szybkiego odzyskania wzroku i mniejszego dyskomfortu po zabiegu. Dobre efekty leczenia możemy otrzymać przy okazji złożonych wad wzroku, czyli w sytuacji nadwzroczności i różnych typów astygmatyzmu. Femtolasik to procedura tworzenia delikatnego rozdzielenia warstewek rogówki w tak zwanej technologii szybkich skanów. Laserowo wytworzony płatek jest niesamowicie cienki, gładki, dzięki temu, że posiada odpowiednią geometrię brzegów przeciwdziała narastaniu komórek nabłonka.