Grzybowo to przytulna wieś wypoczynkowa leżąca w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest całkiem specyficznie usytuowane na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo mieści się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest nadzwyczaj cieplutka.

Grzybowo wyróżnia się też prześlicznymi, piaszczystymi plażami, które w najszerszych miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe.

Chcesz poznać więcej interesujących informacji na opisywany temat? To poczytaj szczegóły, które akurat wspomniane informacje posiadają.

Tworzą one bardzo dobry mikroklimat, który ma pomagający wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, zwłaszcza po sztormach można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj łącznie z wodorostami i skorupiakami. Jeden z odcinków miejscowej plaży wydzielony został dla nudystów.

Do Grzybowa urlopowiczów przyciągają także ciekawe imprezy na świeżym powietrzu. Należą do nich między innymi dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w tutejszym kościele. Interesującym miejscem do odwiedzenia jest Dziwnów. Więcej informacji znajdziesz tu – obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna znajduje się stadnina koni sportowych, z kolei w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy obzobacz nastadninareślany Dzikim Zachodem. Jest tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem albo na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne trasy rowerowe, które są częścią trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej ciekawych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący niepowtarzalnością na terenach wydmowych. Interesujący jest też szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia i gotycki kościół z piętnastego wieku, a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, ciekawe ptaki. Turyści często korzystają też z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących wśród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego stworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na terenie Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego mieszczą się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest też obszar specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.