Krynica Morska to znana miejscowość turystyczna mieszcząca się na Mierzei Wiślanej między morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i jednocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska ujmuje przede wszystkim swym położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą niemal białe plaże i zielone lasy robiąc z tego miejsca wspaniały cel na rodzinne wczasy 2014.

serwis Ruszaj w Polskę

Autor: Petrusia1
Źródło: http://www.flickr.com
Do wypoczynku w Krynicy Morskiej zachęcają przede wszystkim jej walory naturalne – czyste, nasycone jodem powietrze, długie i piaszczyste plaże, cudowne wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej bardzo dobrze będą czuć się osoby, które uwielbiają odprężać się w kameralnych i spokojnych miejscach.

O kameralności tutejszym plaż świadczy fakt, że wyodrębniono tu też plażę dla nudystów. Gdy nad Mierzeją Wiślaną wieją wiatry sztormowe, można liczyć na odnalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju są wody mineralne chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, przejawiające właściwości lecznicze i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju podstawowy powód w staraniach o statut uzdrowiska.

Krynica Zdrój urzeka przede wszystkim starą zabudową kurortową z zabytkowymi willami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, gdy Krynica Morska cieszyła się wybitną popularnością wśród urlopowiczów. Interesującym miejscem jest też park przy ul. Świerczewskiego, który świadczy o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najistotniejszym obiektem jest jednak położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga 26,5 m. Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym piątym roku. Po zniszczeniach, jakich doświadczyła pod koniec II wojny światowej, odtworzono ją jeszcze raz w 1951 r.. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się zachwycająca panorama na wszystkie pobliskie atrakcje, między innymi Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy bezchmurnej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. W czasie pobytu w Krynicy Morskiej trzeba też zaglądnąć do tutejszego prywatnego muzeum, poświęconemu historii miasta. Można oglądnąć tutaj stare fotografie obrazujące najlepsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, składający się z dwóch samodzielnych przystani. Ogromne znaczenie portu wynika z faktu, że stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można udać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka albo Kaliningradu. Przy porcie jachtowym funkcjonuje istniejący od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego pierwszego roku Jacht Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem znajduje się również molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (czterdzieści dziewięć i pół metra nad poziomem morza) roztacza się fantastyczna panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego.

Czy uważasz, że w sieci jest za mało godnych polecenia postów? Jeżeli chcesz wejść na naprawdę pożyteczny portal, to zalecam ten portal (http://www.metfix.com.pl/oferta/stopki-podstawki-maszyn/stopki-maszyn-standardowe/).

Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest także Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Występują tutaj też stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, między innymi konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie żyją daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz wiele gatunków ptaków.

Warto podkreślić, że mniej więcej piętnaście kilometrów od Krynicy Zdroju występuje granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, jednakże jej okolica po stronie polskiej jest wyjątkowo śliczna. Warto wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się krajobraz na Zalew Wiślany oraz w oddali – katedrę we Fromborku.

Czy chcesz dokładniej zbadać prezentowany na tej stronie temat? Jeżeli tak, bez obawy kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej nowości (https://www.kasprowy.pl/)!

Dla miłośników Bałtyku ciekawą ofertą będą wakacje w Ustroniu Morskim

***
Całkowitą propozycję na wakacje 2015 w Ustroniu Morskim można odnaleźć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:
– noclegi Krynica Morska
– pensjonaty Krynica Morska (polecana oferta)
– agroturystyka Krynica