Osoby mieszkające w miastach bardzo cenią sobie odpoczynek na wsi. Nie tylko w trakcie urlopu spędzają w taki sposób wolny czas. W każdy długi weekend i przerwy około świąteczne wyrywają się z miejsca zamieszkania, wskakują w auto albo pociąg, i szukają zapachu lasu, świergotu ptaków, chłodnej wody, jednym zdaniem – ukojenia w przyrodzie.

Tatry

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Nic tak nie uspokaja jak odgłos górskiego potoku. Nie dziwi więc fakt, iż górska agroturystyka jest tak bardzo rozpowszechniona. Spacerując po górach możemy usprawnić swoja formę fizyczną, jednocześnie podziwiając budzące podziw krajobrazy. Szlaki mamy dostosowane poziomem trudności do kondycji i sił wędrowców. Starczy wziąć mapę do ręki, zapakować plecak, wskoczyć w odpowiednie buty i ruszyć na górskie drogi i bezdroża można sprawdzić również ciekawe trasy rowerowe góry izerskie. Góry zachwycają w każdej porze roku. W lecie można szukać w nich ochłody, delektować się świeżym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskich spalin. W drodze zbierać jeżyny, borówki czy grzyby, których pełne są nasze górski (odwieź www) lasy. Zimą poszaleć na nartach lub desce snowboardowej. Najwspanialej jednak góry prezentują się na jesień. Przyciągają wzrok wszystkimi możliwymi barwami, a liście głośno szeleszczą pod butami wędrowców. Podejrzewam, że nie ma bardziej nieziemskiego widoku niż gdy porankiem mgła unosi się, i odkrywa przed nami powoli piękno gór, niby zasłona w teatrze.

Agroturystyka w górach to nie tylko Szczyrk, Tatry i Zakopane, gęsto często uczęszczane. To również mniej nam znane góry Izerskie. Są to niewysokie góry w Sudetach na terenie Polski i Czech, gdzie 4.11.2009 r. astronomowie utworzyli tzw. Izerski Park Ciemnego Nieba, jako pierwszy tego typu park zarówno w Polsce jak i w Czechach. Ideą tychże działań jest uchronienie nocnego nieba od nadmiaru świateł, po to by można było oglądać ciała niebieskie (tym samym także ochrona środowiska. Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach ciemne niebo nocą nie jest wcale czymś oczywistym w miastach i dookoła nich.
Agroturystyka w górach Izerskich to też fajna sprawa dla turystów chcących uprawiać nie tylko turystykę pieszą, lecz także rowerową czy konną, i rzecz jasna narciarstwo. Wieczorami zaś można spędzać czas przy ognisku, piec kiełbaski i balować nawet do samego rana, zimą natomiast organizować kuligi. Gama ofert agroturystyka góry izerskie jest bez wątpienia duża.