Po upadku socjalizmu w polskim krajobrazie wiele rzeczy się zmieniło. Największe jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było pusto i nudno: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko państwowe uczelnie, na które szli nieliczni, dokładnie tak samo było z nauką języków obcych: każdy uczył się języka rosyjskiego. Dziś na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i uczyć się języków, które chcemy. Powoduje to sytuacje, iż wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Chociażby taki język mandżurski. Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie kupisz w znanej sieci sklepów, nie kupisz tak łatwo samouczka, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc na co taki trud? Normalnie otworzyliśmy się na świat, mamy możliwość podróżowania, więc czerpiemy mocno z tych możliwości.

Zainteresował Cię ten wątek? Jeżeli tak, to fantastycznie – dalsze wiadomości (https://scenariuszzycia.pl/blog/droga-zycia-numerologia/) znajdziesz w następnym bardzo zajmującym tekście.

Możemy z też uczyć się innych interesujących, lecz dość ciekawych języków.

Weźmy pod lupę taki język mongolski. Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, co to kraj, lecz wtajemniczając się w tą mowę poznajemy historię Mongolii, poznajemy jej mieszkańców, to bardzo intrygująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (naucz się mongolskiego) nie należy do łatwych, mało jest pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale jeśli tylko bardzo się chce, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich podręczników.

Z innymi egzotycznymi językami jest podobnie, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Zdecydowanie łatwiej jest za to z dość trudnym językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (naucz się ormiańskiego) czy fińskiego to większa dostępność słowników i innych akcesoriów. Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto zastanowić się, czy lepiej uczyć się trudnego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.

Czy według Twojej opinii, ten tekst zasługuje na większą uwagę? Jeśli tak, to zobacz też zbliżone przydatne materiały, które niewątpliwie zadowolą Twoją ciekawość.