Cukrzyca to pierwsza nie zaraźliwa choroba uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Według najnowszych informacji ok. 382 mln ludzi na całym świecie choruje na cukrzyce obydwu rodzai (badania z 14 listopada 2013). W naszym kraju chorych jest prawie 3 miliony obywateli, co daje mniej więcej siedem procent populacji. Tendencja ta ma na nieszczęście kierunek narastający.

Cukier

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Jeśli jeszcze do tego doda się starzenie się społeczeństwa (starsi ludzie częściej zapadają na cukrzycę) jak też coraz większe problemy z nadwagą, mamy naprawdę kłopot. O ile na cukrzycę rodzaju I nie znaleziono sposobów prewencji, o tyle można ratować się przed zachorowaniem na rodzaj II owej podstępnej choroby – warto. Jak w większości innych schorzeń cywilizacyjnych najistotniejszą jest prewencja. Osoby zagrożone tą chorobą muszą regularnie dokonywać pomiaru poziom cukru we krwi jak też żyć zdrowo: wykonywać ćwiczenia fizyczne, choćby to miały być ranne, 15-30 minutowe ćwiczenia gimnastyczne. Warto też dbać o utrzymanie stosownej wagi, bowiem otyłość (szczególnie brzuszna) jest jednym z elementów aktywujących postęp cukrzycy. Poza tym u osób chorych treningi fizyczne (zobacz również prowadzeń zajęć wychowania fizycznego) obniżają poziom cukru we krwi, co razem z właściwą dietą może zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań zachodzących w chorobie cukrzycowej. Może to być na przykład retinopatia cukrzycowa leczenie której jest bardzo skomplikowane. czytaj też:

Raz do roku pamiętaj o glukozie!

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Rzecz jasna sama aktywność cielesna nie wystarczy. Trzeba jeszcze odpowiedniej, zbilansowanej diety, to znaczy dostosowanej do wykonywanej pracy oraz codziennej aktywności fizycznej. Jadłospis ten winien być szczególnie dostatni w warzywa oraz owoce, bowiem zawierają one witaminy, minerały oraz inne związki chemiczne pożądane dla naszego organizmu – również aktywizujące produkcję insuliny. Osoby po 45 roku życia powinny regularnie badać sobie poziom cukru we krwi, żeby jak najprędzej wykryć początki potencjalnej choroby, co może wysoce uprościć leczenie. Chory na cukrzycę powinien informować o tym fakcie każdorazowo doktorów. Szczególnie istotne jest to w wypadku kiedy u pacjenta planowane są operacje wzroku czy inne. Brak takowej informacji może spowodować że u osoby chorej wystąpi retinopatia cukrzycowa leczenie której może być bardzo kłopotliwe.