Kiteboarding to odmiana surfingu, technicznie podobny do sportu jakim jest windsurfing. Główna różnica to styl prowadzenia deski . Jest ona prowadzona na krawędzi, podobnie do snowboardu. Natomiast w windsurfingu deskę prowadzi się płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych zbiornikach, gdy tylko występują wiatry, jak i na morskich falach. Osoba biorąca udział w akcji typu kiteboarding obóz wie jak ważny jest aspekt odpowiedniego sprzętu. Są tutaj trzy podstawowe elementy: latawiec, bar, deska.

Bar składa się przeważnie z czterech linek, haka mocującego oraz drążka sterowniczego. Linki oraz hak zamocowane są na trapezie, który może stanowić siedzisko dla kitesurfura. Może ale nie musi, ponieważ niektórzy kitesurfurzy nie wykorzystują go w tym celu, a dzięki temu wykonują zaawansowane triki. Znane są na przykład: kiteloopy czy downloopy.

kitesurfing

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny element sprzętu kitesurfingowego to oczywiście deska. Często deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski można podzielić na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane są w stanie pozostać na wodzie, jednak tylko gdy nikt na nich nie stoi. Podczas żeglowania dryfują one na wodzie oczywiście dzięki latawcowi i jego sile ciągu. Podstawowe właściwości na jakie zwraca się uwagę przy kupnie deski to długość, kształt oraz wyporność – jednak tu wszystko zależy od upodobań. Wszystkiego dowiesz się tutaj: .

Źródłem energii w kitesurfingu jest latawiec. Tutaj również występują różne jego rodzaje, w zależności od powierzchni czy sztywności. Dzielą się one na trzy typy: LEI, bow oraz komorowe. Latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni.

Nie ma co zwlekać, takie rzadkie okazje należy prędko wykorzystać, zatem nie wahaj się i zwyczajnie sprawdź kompletną ofertę (http://www.proformasport.pl/).

Latawce bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Reasumując kitesurfing stanowi bezpieczny sport, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią wiedzę, sprzęt oraz umiejętności. Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących szkolenia kite lub pływających już doświadczonych kitesurferów: surferownia by flyspot.