Alergologia jest dziedziną medycyny, zajmuje się wykrywaniem i leczeniem różnorakiego typu alergii. Alergie jak wiemy, to nieprawidłowe reakcje organizmu na bodźce zewnętrze, jakie określamy alergenami. Odpowiada za nie nasz układ immunologiczny.

Można wyróżnić kilka typów alergenów. Jedne z nich to alergeny pokarmowe, jakie przyjmowane są do naszego organizmu z jedzeniem, następne alergeny kontaktowe – bardzo często uczulające naszą skórę, inne alergeny wziewne, które wdychane są przez układ oddechowy, a także różnorodnego typu lekarstwa, antybiotyki i środki znieczulające. Lekarz (zobacz również: psychoterapeuta kalisz) alergolog będzie w najwyższym stopniu pomocny nie tylko wtedy, jak stwierdzimy, iż cierpimy na alergię. Często tak się dzieje, że zaobserwowane objawy chorobowe nie muszą jednoznacznie świadczyć o reakcji uczuleniowej, coraz częściej zaś niezbędne jest zrobienie testów alergologicznych.

uczulenie u dzieci

Autor: Vileda
Źródło: Vileda

Do najbardziej popularnych alergenów można zaliczyć kurz, roztocza i pyłki roślin. Po rozpoznaniu alergii, w wielu okolicznościach można dobrać terapię, jaka polega na odczulaniu, czyli stopniowym podawaniu nieznacznych dawek alergenu. Alergia w sumie dotyczy ludzi w każdym wieku. Tego rodzaju choroba alergiczna jest atopowym zapaleniem skóry, jaka bardzo często ustępuje przed ukończeniem dziesiątego roku życia, zaś w kolejnych latach może wystąpić astma oskrzelowa. Jeżeli objawy alergii odnoszą się do układu oddechowego, to tak jak w przypadku astmy oskrzelowej, z wsparciem przychodzi pulmonolog – poznaj sprawdzonego alergologa.

Dość często jednak alergia ujawnia się w bardzo młodym wieku, w takiej zdarzeniu z pomocą przychodzi alergolog dziecięcy. W zależności od miejsca, gdzie żyjemy realna jest lepsza oferta tego rodzaju usług, pomimo to największe możliwości istnieją w dużym ośrodku miejskim, tak więc jak alergolog dziecięcy Warszawa będzie na pewno najlepszą destynacją (odwiedź lekarza ze stolicy).

Nie możemy faktycznie bagatelizować żadnych tego typu objawów, szczególnie w sytuacji naszego dziecka. Jeżeli nie będziemy o tym pamiętać i to zbagatelizujemy, to w przyszłych latach mogą z takiego powodu wyniknąć inne trudności. Z tego więc względu nie możemy z pewnością tego lekceważyć, dzięki temu unikniemy niepotrzebnych życiowych komplikacji.