Teren Warmii i Mazur bardzo często określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, niemniej jednak jest on w większym stopniu bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego pseudonim. Na obszarze Krainy Tysięcy Jezior doliczono się coś koło dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej natury sprawiły, że zrobiono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się poświęcić 10 dni. Zaznaczyć należy fakt, iż w regionie mieści się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

domki na mazurach nad jeziorem

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie wyłącznie przez jeziora, ale także przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle rozmaite systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy także szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków a także wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie tylko wielbicieli sportów wodnych, ale też fanów narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Gigantycznym atutem Warmii i Mazur oprócz urozmaiconej sieci wodnej są pozytywy przyrodniczo – krajobrazowe. Znajduje się tu bogata flora i fauna, jak również rozległe kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i część Puszczy Romnickiej. O wyjątkowości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim utworzono najpotężniejszy w Polsce teren chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych a także ponad 2200 pomników przyrody. Wielbiciele świata zwierząt muszą koniecznie zobaczyć dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki zbliżone do dziewiczych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (zobacz co ma do zaoferowania hodowla koni) Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również bardzo dużo ptactwa.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest często „miastem na jeziorach”, gdyż w jego granicach administracyjnych znajduje się 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się głównym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Warmii i Mazur znajduje się mnóstwo innych fantastycznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, urzekają urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie rozgrywa się tu głównie na deptaku biegnącym wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się wystrzałowe, letnie festiwale muzyczne. Trzeba udać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W regionie warmińsko – mazurskim swą obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Bardzo dużą atrakcją historyczną są także grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, zdobyły fenomenalne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, piętnastego lipca organizowana jest tu inscenizacja wielkiej batalii, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Zwolenników dziejów Drugiej Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Istotnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Należy także zwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego rodzaju wyznania w Polsce.

***
Całkowitą ofertę na wypoczynek dwa tysiące piętnaście na Mazurach można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:
– pokoje gościnne Mazurach
– weekend na mazurach
– agroturystyka Mazury