Większość interwencji GOPR dotyczy niewłaściwego przygotowania miłośników wspinaczki górskiej do trudnych warunków związanych z terenem. Nieprzygotowanie jest o tyle rażące, że ludzie wędrujący po górach często nie znają nawet numeru alarmowego do służb ratowniczych. Był to jeden z głównych powodów, dla którego w Polsce wprowadzono numer alarmowy 112. Góry to bardzo niebezpieczne tereny, w szczególności w okresie zimowym czy wczesno wiosennym, gdy nie stopniał jeszcze cały śnieg. Doświadczeni miłośnicy wspinaczki zawsze oglądają prognozę pogody oraz obecne warunki atmosferyczne panujące na miejscu, sprawdzają też ostrzeżenia dotyczące lawin, ale w pierwszej kolejności posiadają konieczną dla tego rodzaju warunków odzież.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
W co być ubranym w górskie tereny?
We wspinaczce górskiej najważniejsze jest obuwie – w sklepach sportowych nierzadko widzi się tzw. buty trekkingowe, czyli dopasowane właśnie do warunków górskiej wędrówki. Buty tego rodzaju są utwardzane za kostką, są wyprodukowane z wytrzymałego tworzywa które pozwala skórze oddychać, ale w pierwszej kolejności mają twardą podeszwę przez którą nie przebije się kamień. Istotnym wyposażeniem jest również przystosowana kurtka z warstwą chroniącą przed wiatrem, takie ubrania są jednak drogie więc w okolicach górskich często obserwuje się polary (produkty znanych producentów – ). Tworzą one dobrą izolację cieplną i chronią w ograniczonym zakresie przed wiatrem. Przed wybraniem się w góry zawsze warto się zaopatrzyć również w dokładną mapę i kompas oraz mieć naładowany telefon komórkowy by w razie wypadku zadzwonić po odpowiednie służby.

Gdzie zaopatrzyć się na wyprawę?
Wszelkie akcesoria do wspinaczki i wędrówki po górach można nabyć w specjalnie do tego przeznaczonych sklepach sportowych. W tego rodzaju sklepach można dostać szeroki wybór ubrań z goretexu, polaru i pozostałych podobnych tworzyw, specjalne namioty i śpiwory oraz dużo innych potrzebnych elementów. W tego rodzaju sklepach łatwo dostać produkty znanych producentów, takich jak chociażby znany na całym świecie Mammut (sprzęt do wspinaczki – ). Oprócz ubrań, ten producent trudni się wytwarzaniem sprzętu wykorzystywanego przez służby ratunkowe jak lokalizatory czy wykrywacze lawin.

Jeśli omawiany tekst jest według Ciebie interesujący, to bez lęku przeczytaj też uwagi na temat (https://www.coraltravel.pl/Egipt/Hurghada/hotel/THE-CLEOPATRA-LUXURY-RESORT-MAKADI-BAY/9055/40-5259-24FF.html) – one również są bardzo ciekawe.

Ceny elementów są bardzo różnorodne, wystarczy jednak zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, żeby być bezpiecznym w czasie wędrówek po górach.