Propozycje zielonych szkół w Bieszczadach

Ogromnie atrakcyjne ostatnimi czasy są tzw. zielone szkoły dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Organizuje się je najczęściej w nadzwyczaj urokliwych miejscowościach. Mogą być to znane uzdrowiska nad morzem, ośrodki w górach, ale również mniej znane, jednak również atrakcyjne miejscowości. Dzieciaczki w sposób aktywny wypoczywają na łonie natury, w otoczeniu lasów, oraz nad wodą. Niejednokrotnie wypoczynek w ramach zielonych szkół jest wyłączną możliwością odpoczynku dla dziecka poza jego domem.

zielone szkoły w Bieszczadach

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio zaaranżowane zielone szkoły w górach, mogą być doskonałą propozycją odpoczynku skojarzonego z nauką. Plan zajęć jest zazwyczaj bardzo szeroki. Dzieci uczą się rozróżniać gatunki drzew, gatunki ptaszków, słuchając ich szczebiotu. Uczą się w jaki sposób dbać o środowisko , zwiedzają okoliczne atrakcje turystyczne, pływają jeśli jest taka sposobność. Niekiedy jeżdżą konno. Program jest uzależniony przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się ustalony ośrodek . Przykładowo oprócz zielonej szkoły w górach można wybrać się na trzydniowy pobyt w OKL w Gołuchowie, który to usytuowany jest na około stu sześćdziesięciu hektarowym parku arboretum ze szczegółowo zaprezentowanymi gatunkami drzew. A okazy widzieć tam możemy z całego niemal globu – kliknij to o spływach kajakowych na Podlasiu! Oprócz tego, zajęcia prowadzone są przez pracowników OKL-u, pasjonatów. Jeżeli zaś chodzi o zielone szkoły w górach, godne polecenia są ośrodki wypoczynkowe w przepięknych Bieszczadach. Wszakże są to góry dość niskie, jednakże nadzwyczaj zachwycające połoniny kuszą podróżników o wszelkiej porze roku.

Na młodych turystów czekają tam spływy kajakiem, górskie wycieczki, wieczorne harce przy ognisku, eskapady autobusowe z przewodnikiem, pływanie żaglówką lub wycieczka statkiem po Jeziorze Solińskim, a nawet noc przetrwania w bieszczadzkiej dziczy w szałasie zbudowanym przez same dzieci. Ponadto planowane są różnorodne rozrywki i zabawy, na przykład: w przeciąganie liny, wspinaczki na ściankach wspinaczkowych, bieg w workach, łucznictwo a także inne konkurencje. Tego typu wypad latorośli z równolatkami na pewno uczy dzieciaki samodzielności, obrotności a także współpracy z kolegami, prócz tego jest znakomitą formą wypoczynku, to coś jak imprezy integracyjne w Bieszczadach – dodatkowe informacje o spływach z Kaylon. Trzeba tylko żeby rodzice porządnie przyjrzeli się ofertom ośrodków wczasowych oferujących organizację wypoczynku w ramach zielonych szkół, i wyselekcjonowali w najwyższym stopniu ciekawą (co nie zawsze znaczy najmniej kosztowną).